Vítá vás CIDARRON GERET MIRABILIS GEMMA
Willkommen bei CIDARRON GERET MIRABILIS GEMMA

- CZ -


- Cidarron - O psovi se říká, že je nejlepším přítelem člověka. Šťastně vrtí ocasem, když jeho panička či páneček se vrací domů, má velkou radost, když si smí hrát a nejlépe se cítí po jejich boku. Nesmíme ale zapomenout, že tomuto přátelství předcházela velká nenávist.

Pes původně pochází z vlka a vlk byl před 15000 lety nepřítel člověka. Tenkrát byli lidé ještě lovci a žili jako potulné nomády v divoké přírodě. Během neustálých výprav za potravou byl pro ně vlk velmi nebezpečný protivník. Stejným způsobem hledal potravu a člověka viděl jako oběť.

Zblížení obou následovalo až poté, co se lidé usadili a vznikaly osady. Vědci vychází ze zjištění, že poté začali vlci vyhledávat blízkost člověka, v očekávání, že také dostanou něco k snědku z jeho ulovené kořisti.Zbližování bylo oboustranné, neboť i lidé začali vidět ve vlku užitkové zvíře. Začali vychovávat mláďata vlků ve svých usedlostech, krotili je a následně je používali jako vítanou pomoc při lovu. Divoký vlk postupně zdomácněl, přizpůsobil se krůček za krůčkem chování a potřebám člověka. Lidé se začali zabývat cíleným chovem zdomácnělých zvířat, což vývojem vedlo k vytvoření nové rasy, přítele psa.

Pes se chová nejen jinak než vlk, přičemž existují, jak patrné, i vnější rozdíly mezi psem a vlkem. Barva kožichu, tělesná velikost a forma u psů je značně rozdílná, přičemž psí čelisti a objem hlavy jsou zpravidla menší než u vlka. Chovem psů vznikaly (a vznikají) stále nové rasy. Psi se vyvinuli k věrným průvodcům člověka. Pomáhali při lovu, později našli uplatnění jako bdělí hlídači obydlí a dvora a později jako nezbytní pomocníci pastýře, ;stopaři a doposud jsou hojně používanými, důležitými pomocníky v nejrůznějších záchranných organizacích (např. lavinoví psi v Alpách).   Psi byli první domácí zvířata člověka, patří tedy k naším nejstarším čtyřnohým přátelům.

Štěkání psa se vyvinulo postupem doby, což daleko snadněji umožňuje komunikaci s námi lidmi.Paleta způsobu štěkání je velmi rozmanitá. Pes dovede tímto způsobem v širokém rozmezí velmi jemně vyjádřit svůj citový stav, kterému milovníci psů zpravidla naprosto dobře rozumí.

Pes, hravé zvíře


"Moc si vážím lidských znalosti mého psa, je rychlejší a důkladnější než já." /
"Ich habe große Achtung vor der Menschenkenntnis meines Hundes, er ist schneller und gründlicher als ich."

kníže Bismark --Fürst Bismarck